gruzińskie pierogi na drewnianej desce

Chinkali (Khinkali) – gruzińskie pierogi z mięsem

Chinkali to jedyna gruzińska potrawa, którą pokochałam od pierwszego kęsa! Mąż od czasu, gdy wróciliśmy z Gruzji prosił mnie wielokrotnie żebym przyrządziła gruzińskie pierożki, aż w końcu… Doczekał się! Pierwotnie korzystałam z przepisu z internetu, ale ja jak to ja, musiałam zmienić proporcje, dodać jeszcze trochę tego, czy tamtego i powstało coś zupełnie niesamowitego. Mało skromnie dodam (a mój mąż potwierdzi!), że smak przypominał ten prawdziwy – gruziński!

Składniki na ciasto do pierogów znajdziesz tutaj.

Uwagi: Możesz dodać nieco mniej oleju i więcej wody, by ciasto nie było aż tak mocno klejące. Pamiętaj, że zawsze możesz dodać mniej wody, więcej mąki. Ciasto na pierogi to najłatwiejsze w świecie ciasto i gwarantuję Ci, że nie jesteś w stanie go zepsuć.

Składniki na farsz chinkali

650 g mielonej wołowiny
150 g mielonej wieprzowiny
2 duże cebule
ok. 300-350 ml bulionu (rosołku!)
2 łyżeczki suszonej kolendry (można dodać świeżej! Ja nie lubię! Mam geny, które sprawiają, że mi przypomina ona smak mydła, o czym więcej możesz przeczytać tutaj)
3 łyżki zmielonej słodkiej papryki
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki soli (możesz dodać więcej)
1 łyżeczka pieprzu
świeża natka pietruszki

Jeśli jesteś w posiadaniu soli swańskiej śmiało możesz jej dosypać! Nieco inny, ale jednak podobny skład ma przyprawa do ziemniaków, którą możesz kupić w każdym sklepie. Pamiętaj jednak, że obie przyprawy posiadają w swoim składzie sól, więc nie przesadzaj z nimi.

Przygotowanie farszu na chinkali

Mięso wołowe i wieprzowe wkładamy do miski i stopniowo dodajemy wszystkie przyprawy (paprykę, sól, pieprz, kolendrę). Czosnek przeciskamy przez praskę. Natkę pietruszki drobno kroimy i wrzucamy do miski. Powoli dodajemy bulion i całość mieszamy. Farsz ma być klejący, ale nie „cieknący”.

ciasto na pierogi i mięsny farsz do piergów w Gruzji

Przygotowanie ciasta

Do miski wsypujemy mąkę, 70 ml oleju, 400 ml wody oraz jedną łyżeczkę soli. Łączymy wszystkie składniki i zaczynamy ugniatać ciasto. Sukcesywnie dolewamy resztę wody oraz oleju. Podana przeze mnie ilość wody w przepisie jest orientacyjna. Należy pamiętać, że jedna mąka może chłonąć jej mniej, a druga więcej. Ugniatamy ciasto tak długo, aż będzie gładkie (8-15 minut). Ciasto dzielimy na od 6 do 10 części i rozwałkowujemy je na cienki placek (około 2 – 3 mm). W razie potrzeby obsypujemy stolnicę mąką.

Całość – Kleimy chinkali!

To najprzyjemniejszy moment przygotowania chinkali, a mianowicie klejenie. Wycinamy kółka o średnicy od 10 do 13 cm. Do środka wkładamy farsz i tworzymy z niego gwiazdkę jak na poniższym rysunku. Następnie ramiona gwiazdy naciągamy i sklejamy u góry. Tworzymy z nich sakiewki.

sposób lepienia gruzińskich pierogów chinkali

Do garnka wlewamy wodę z solą i doprowadzamy do wrzenia. Gdy woda się zagotuje, wrzucamy do niej chinkali. Czekamy aż pierogi wypłyną na górę. Zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 5-10 minut. I gotowe!

gruzińskie pierogi na drewnianej desce

Sposób jedzenia chinkali

Chinkali jemy rękoma. Chwytamy za czubek, delikatne nadryzamy, wypijamy znajdujący się w nich rosół (mniaaaaaaam!), a następnie konsumujemy resztę (poza ogonkiem!). Nie jemy końca sakiewki, ponieważ ta część ciasta ze względu na swoją grubość jest niedogotowana i niesmaczna.

Koniecznie wypróbujcie! Dodanie bulionu sprawia, że pierogi są nieporównywanie smaczniejsze niż zwykłe pierogi z mięsem. A ten rosołek… Niebo w gębie!