Chinkali to jedyna gruzińska potrawa, którą pokochałam od pierwszego kęsa! Mąż od czasu, gdy wróciliśmy z Gruzji prosił mnie wielokrotnie żebym przyrządziła gruzińskie pierożki, aż w końcu… Doczekał się! Pierwotnie korzystałam z przepisu z internetu, ale ja jak to ja, musiałam zmienić proporcje, dodać jeszcze trochę tego, czy tamtego i powstało coś zupełnie niesamowitego. Mało skromnie dodam (a mój mąż potwierdzi!), że smak przypominał ten prawdziwy – gruziński!

Składniki na ciasto do pierogów znajdziesz tutaj.

Uwagi: Możesz dodać nieco mniej oleju i więcej wody, by ciasto nie było aż tak mocno klejące. Pamiętaj, że zawsze możesz dodać mniej wody, więcej mąki. Ciasto na pierogi to najłatwiejsze w świecie ciasto i gwarantuję Ci, że nie jesteś w stanie go zepsuć.

Składniki na farsz chinkali

650 g mielonej wołowiny
150 g mielonej wieprzowiny
2 duże cebule
ok. 300-350 ml bulionu (rosołku!)
2 łyżeczki suszonej kolendry (można dodać świeżej! Ja nie lubię! Mam geny, które sprawiają, że mi przypomina ona smak mydła, o czym więcej możesz przeczytać tutaj)
3 łyżki zmielonej słodkiej papryki
2 ząbki czosnku
2 łyżeczki soli (możesz dodać więcej)
1 łyżeczka pieprzu
świeża natka pietruszki

Jeśli jesteś w posiadaniu soli swańskiej śmiało możesz jej dosypać! Nieco inny, ale jednak podobny skład ma przyprawa do ziemniaków, którą możesz kupić w każdym sklepie. Pamiętaj jednak, że obie przyprawy posiadają w swoim składzie sól, więc nie przesadzaj z nimi.

Przygotowanie farszu na chinkali

W pierwszej kolejności przygotowujemy bulion. Następnie surowe mięso wołowe i wieprzowe wkładamy do miski i stopniowo dodajemy wszystkie przyprawy (paprykę, sól, pieprz, kolendrę). Czosnek przeciskamy przez praskę. Natkę pietruszki drobno kroimy i wrzucamy do miski. Powoli wlewamy bulion. Całość mieszamy. Farsz ma być klejący, ale nie „cieknący”.

Przygotowanie ciasta

Do miski wsypujemy mąkę, 70 ml oleju, 400 ml wody oraz jedną łyżeczkę soli. Łączymy wszystkie składniki i zaczynamy ugniatać ciasto. Sukcesywnie dolewamy resztę wody oraz oleju. Podana przeze mnie ilość wody w przepisie jest orientacyjna. Należy pamiętać, że jedna mąka może chłonąć jej mniej, a druga więcej. Ugniatamy ciasto tak długo, aż będzie gładkie (8-15 minut). Ciasto dzielimy na od 6 do 10 części i rozwałkowujemy je na cienki placek (około 2 – 3 mm). W razie potrzeby obsypujemy stolnicę mąką.

Całość – Kleimy chinkali!

To najprzyjemniejszy moment przygotowania chinkali, a mianowicie klejenie. Wycinamy kółka o średnicy od 10 do 13 cm. Do środka wkładamy farsz i tworzymy z niego gwiazdkę (zdjęcie znajduje się poniżej przepisu). Następnie ramiona gwiazdy naciągamy i sklejamy u góry. Tworzymy z nich sakiewki.

Do garnka wlewamy wodę z solą i doprowadzamy do wrzenia. Gdy woda się zagotuje, wrzucamy do niej chinkali. Czekamy aż pierogi wypłyną na górę. Zmniejszamy ogień i gotujemy jeszcze 5-10 minut. I gotowe!

Sposób jedzenia chinkali

Chinkali jemy rękoma. Chwytamy za czubek, delikatne nadryzamy, wypijamy znajdujący się w nich rosół (mniaaaaaaam!), a następnie konsumujemy resztę (poza ogonkiem!). Nie jemy końca sakiewki, ponieważ ta część ciasta ze względu na swoją grubość jest niedogotowana i niesmaczna.

Koniecznie wypróbujcie! Dodanie bulionu sprawia, że pierogi są nieporównywanie smaczniejsze niż zwykłe pierogi z mięsem. A ten rosołek… Niebo w gębie!

ciasto na pierogi i mięsny farsz do piergów w Gruzji

sposób lepienia gruzińskich pierogów chinkali

gruzińskie pierogi na drewnianej desce