Od czasu, gdy wszystko kwitnie jak szalone z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem, podczas „popracowego” spaceru z psem podziwiam i zachwycam się dziką roślinnością naszej opolskiej Kamionki Piast. Z jednej strony żałuję, że potencjał terenów jest niewykorzystany, z drugiej cieszy mnie rozpościerający się wokół zbiornika spokój. Te szelesty i zapachy… Pastel może się wybiegać i popływać, a ja odpocząć od miejskiego zgiełku. Działa to na mnie bardzo kojąco i pozwala się zrelaksować.

Dopiero po przeprowadzeniu się z rodzinnych Chmielowic do centrum miasta, zauważam i doceniam (szczególnie wiosną i latem) rolę podwórka i ogródka. Z wielkim trudem przychodzi mi adaptacja do nowych miejsc. Nie jestem typem człowieka, który mógłby mieszkać wszędzie, dlatego zmiana domu z ogródkiem na mieszkanie nie była łatwa.

Parzące i leczące ziele

Pokrzywa – z pozoru nieciekawe w swojej urodzie zielsko, które większości z nas kojarzy się z parzącymi włoskami, ewentualnie herbatkami i słowami mam, czy babć: „Poparzyłeś/aś się, ale nie martw się – to zdrowe”.
Przygotowując ten wpis, nie spodziewałam się jak wiele dobrego ma do zaoferowania naszemu zdrowiu owa „brzydka” roślina.
Babcie i mamy nie kłamały! Poparzenie pokrzywą sprawia, że nasze naczynia krwionośne się rozszerzają, co przyczynia się do poprawy zdrowia osób cierpiących na choroby reumatyczne stawów.

W medycynie ludowej pokrzywa była stosowana już od tysięcy lat. Już w starożytności Dioskurydes zalecał picie nasienia pokrzywy zmieszanego z winem rodzynkowym na zwiększenie popędu płciowego. Natomiast Pliniusz (I w. p.n.e) zalecał przyrządzanie sałatki z młodych pędów pokrzywy jako doskonałego leku na wzmocnienie.

Pokrzywa zawiera w sobie związki tj.:
- chlorofil A i B,
- kwasy organiczne (m.in. mrówkowy, octowe i krzemowe),
- flawonoidy, działających przeciwzapalnie,
- garbniki,
- karotenoidy,
- witaminy A, B12, C, E, K,
- sole mineralne,
- wapń, magnez, mangan, żelazo, krzem,
- sole mineralne.

Wyczyść i odnów sobie krew!

Pokrzywa oczyszcza krew ze złogów cholesterolu oraz innych szkodliwych produktów przemiany materii.
Przyczynia się do zwiększenia poziomu hemoglobiny we krwi oraz liczby czerwonych krwinek, co jest szczególnie ważne dla osób walczących z anemią. Wyciąg z jej liści posiada właściwości przeciwkrwotoczne, co zapobiega np. drobnym krwawieniom z naczyń włosowatych w przewodzie pokarmowym.

Gładka skóra i włosy bez łupieżu

Pokrzywę cechują również właściwości bakteriobójcze, dlatego okłady z pokrzyw stosuje się w leczeniu schorzeń skórnych, stanów zapalnych, ropni, trądziku, a nawet stanów zapalnych mięśni. Naparem z pokrzywy można potraktować skórę głowy, co zmniejsza napięcie mięśni, poprawia krążenie oraz pomaga walczyć z chorobami skóry tj łupież, łojotok czy wypadanie włosów.

Chudnij i zadbaj o swój żołądek

Ze względu na liczne witaminy oraz enzymy oraz hormony ustrojowe pokrzywa przyśpiesza proces przemiany materii, tak więc sprzyja odchudzaniu. Zawarte w niej związki wpierają pracę układy trawiennego, odprowadzają złogi żółciowe oraz wpływają korzystnie na pracę trzustki, wątroby i żołądka. Pokrzywę stosuje się w chorobach wątroby i przewodu pokarmowego, zapalenia błony śluzowej żołądka oraz przy biegunkach.

Na układ moczowy

Pokrzywa zwalcza stany zapalne dróg moczowych. Składniki w niej zawarte sprawiają, że do moczu dostaje się więcej szkodliwych substancji z krwiobiegu, a ich powrót do organizmu jest hamowany. Pokrzywa wspomaga pracę nerek oraz pobudza pracę wątroby do zwiększonego wytwarzania żółci, ułatwiając jej przepływ do dwunastni­cy oraz zmniejszając stany skurczowe w drogach żółcio­wych (działanie żółciopędne).

Głęboko oddychaj

Rozcieńczony sok z pokrzywy używany kilka razy dziennie wraz miodem doskonale spisuje się w roli leku wspomagającego leczenie zapalenia płuc i opłucnej. Przy zapaleniu gardła należy stosować go do płukania gardła kilka razy dziennie. Jest skutecznym lekiem przeciwgruźliczym oraz pomaga oczyszczać zaflegmione płuca.

Przepis na sok

Co musisz wiedzieć

Najważniejsze, by pamiętać o tym, że ziele należy zbierać z miejsc oddalonych od drogi. Podobno największą aktywność leczniczą wykazuje pokrzywa rosnąca nad ciekami wodnymi.
Warto zaopatrzyć się w solidne rękawiczki. Ja użyłam zbyt cienkich i moje dłonie piekły mnie jeszcze przez następne dwa dni, ale skoro to zdrowe… :)!

zbiory

Zbiory należy dokładnie oczyścić. Z kilograma pokrzyw można uzyskać nieco mniej niż litr soku.
Ziele można przepuścić przez sokowirówkę lub maszynkę do mięsa. Oba sposoby wypróbowałam. I w obu przypadkach polecam uprzednie posiekanie pokrzywy nożem na mniejsze kawałki. Nie próbuj iść na skróty. Ze względu na źle dobrane rękawiczki zrezygnowałam z krojenia jej na mniejsze części i… namęczyłam się piekielnie!
Nie oddzielamy liści od łodygi, ponieważ to w łodydze znajduje się najwięcej dobroczynnego soku.
Zabierając się do przyrządzania, musisz mieć czas i być przygotowanym na „zielony” brud.
Jeśli nie jesteś osobą cierpliwą, to nawet się do owej czynności nie zabieraj!

Maszynka do mięsa

Do naszykowania soku tym sposobem potrzebna jest gaza i sporo cierpliwości. Zaczęłam od maszynki, ponieważ nie posiadam sokowirówki.
Do maszynki bardzo powoli należy wkładać poszczególne partie rozdrobnionej nożem pokrzywy. Jeżeli będziemy robić to zbyt szybko maszynka będzie się zacinać i żadne dociskanie nie pomoże, a jedynie zatka urządzenie. Najwięcej problemu przysparzają łodygi, dlatego jeśli drugi raz miałabym wybierać się na zbiory szukałabym wyłącznie młodziutkich roślin o cienkich łodyżkach.
Zmieloną pokrzywę należy opatulić w gazę i wycisnąć z niej sok. Jest z tym sporo zabawy. Ze względu na brak doświadczenie przepuszczenie 1/4 kg zajęło mi około godziny!

Resztki można wyrzucić, ale ja zdecydowałam się na wykonanie maseczki do twarzy, której działanie było niesamowite. Nie spodziewałam się tak pięknego efektu na buzi (nawilżenia). Skład maseczki to jogurt naturalny i pokrzywa. Sama natura. Samo dobro. Polecam! Przyjemnie się nakłada i nie „ubabrzemy się” nią za bardzo.

Sokowirówka

U rodziców skorzystałam z sokowirówki. Praca z nią była znacznie przyjemniejsza, choć maszyna równie mocno męczyła się z łodygami. 3/4 kg przerobiłam w ciągu 40 minut, więc to nieporównywalnie lepsza opcja.

I gotowe!

Trochę wysiłku i możemy cieszyć się zdrowym sokiem przez około 3 miesiące, zakładając że będziemy spożywać łyżkę dziennie. Przygotowany sok możemy przechowywać w lodówce 2-3 dni, dlatego zdecydowałam się go zamrozić.

zamrożona pokrzywa
zamrożona pokrzywa

Z uzyskanej ilości możemy zastosować dwie kuracje – 14 dni (3 łyżki dziennie) na tydzień przerwy. Oczywiście sok rozcieńczamy z wodą, dodając cytrynę, miód, miętę, imbir… bądź cokolwiek co przyjdzie nam do głowy. Sam w sobie jest nie do wypicia. Dla spróbowania dodałam łyżkę do lampki czerwonego wina i… odkryłam nowy, jakże oryginalny smak!

Korzystajmy z tego, co natura ma nam do zaoferowania!