Podświadomość to stwierdzenie, które w ostatnim czasie przewija się przez wszystkie czytane przeze mnie książki. Nie planowałam zgłębiać jej tajemnic, chociaż nieświadomie (ot co!) pracując nad sobą zaczęłam rozkładać ją na czynniki pierwsze. Staram się testować jej możliwości. Robię to uważnie i ostrożnie, bo moja podświadomość przez lata była zaprogramowana w taki sposób, że mój umysł afirmację, czy myślenie o swojej przyszłości w czasie teraźniejszym uznaje za coś totalnie dziwnego, a może nawet nieco zwariowanego. 

.

Czym jest świadomość i podświadomość? Umysł świadomy i podświadomy

.

Działanie naszego umysłu można porównać do funkcjonowania małej firmy, w której rolę kierownika pełni świadomość. Podświadomość to podwładni wraz ze swoją wiedzą i innymi zasobami, które na bieżąco przekazują kierownikowi.

W świadomym umyśle zachodzi proces myślowy i to on dokonuje wyborów. Wybory te realizowane są w oparciu o dane pochodzące z naszej podświadomości. Bez względu na to jak wiele wiedzy i myśli zebrała nasza świadomość, to obejmuje ona wierzchołek góry lodowej naszych emocjonalnych, myślowych i mentalnych możliwości.

Znacznie większe zasoby znajdują się pod powierzchnią oceanu – w podświadomości. Jako ludzie nie jesteśmy w stanie zgłębić w pełni jej potęgi. Ale skoro stanowi ona ponad 90% naszego umysłu to bez wątpienia jest POTĘŻNA i… niezgłębiona. 

Skoro świadomość działa w oparciu o zapisy naszej podświadomości, to w głównej mierze ona decyduje o tym jak się zachowujemy oraz jak reagujemy na życie. Można pokusić się o stwierdzenie, że to ona za pośrednictwem świadomości wybiera nam męża, przyjaciół, pracę, decyduje o naszym wyglądzie, samopoczuciu i nastroju. 

Pawlikowska pisze, że podświadomość jest tak naprawdę sercem całego naszego istnienia. Z niej wypływa wszystko, co wiemy, czego pragniemy i co robimy. Dalej podkreśla, że nauczycielem naszej podświadomości jest Życie. Od pierwszych sekund naszego istnienia. 

Podświadomość skrywa w sobie wspomnienia z całego naszego życia, również te bolesne, które często są przez nas wypierane i które celowo głęboko ukrywamy. To tam zapisane jest wszystko, czego doświadczyliśmy od dnia narodzin. Miliony komórek oraz dróg neuronowych zapewniają naszej podświadomości nieograniczone możliwości długoterminowego gromadzenia danych. 

Podświadomość steruje wszystkimi wewnętrznymi procesami Twojego organizmu. Posiada wiedzę o każdym naszym narządzie. Gdy dopada nas wirus, wysyła armię leukocytów, które go zwalczają. To ona chroni nas przed mrozem, sprawiając że naczynia włosowate obkurczają się i przesyłają krew do najważniejszych narządów.

Podświadomość jest naszym najlepszym przyjacielem. Ma nas chronić. Gdy robisz gorącą kawę, to ona podszeptuje Ci, żebyś nie pił jej od razu po zaparzeniu, bo się oparzysz. 

Łączność między umysłem świadomym i podświadomym działa bezbłędnie. Świadomość wydaje polecenia, a podświadomość wprowadza je w życie. W takim razie, dlaczego nie zawsze idzie wszystko zgodnie z naszymi postanowieniami i celami?

.

Podświadomość kieruje wszystkim

.

O ile dane dotyczące funkcjonowania naszego organizmu pochodzą z natury, o tyle informacje dotyczące naszego zachowania oraz reakcji gromadzone są na podstawie świata zewnętrznego. Natura nie jest w stanie niczego przeinaczyć, czy zafałszować. Nasze nerki przez całą dobę filtrują naszą krew. Tak jest i kropka.

Może Ci się wydawać, że znasz swoją podświadomość. Wszystkie nasze działania i uczucia znajdują w niej źródło. Wiele z nas jest zdania, że to, czego pragniemy i chcemy, jest też tym, czego pragnie nasza podświadomość. Jednak… Podświadomość kieruje naszym myśleniem, wszystkim co robimy i czujemy w… NIEDOSTRZEGALNY dla nas sposób.

Jak to możliwe skoro jest częścią naszego umysłu?

Osobie zahipnotyzowanej można wmówić wszystko. Jeśli powiesz jej, że jest kozą, że swędzi ją szyja, plecy, że leci jej krew z nosa, ona podda się sugestii i będzie zachowywała się odpowiednio do swojej roli. 

Naszą podświadomość można porównać nie tylko do kierownika małego przedsiębiorstwa, ale również do komputera. Genialnego komputera, stworzonego przez Boga (czy Kogokolwiek lub Czegokolwiek w kogo lub w co wierzysz). Nasz sprzęt jest wyposażony w bezbłędne oprogramowanie. 

Skoro nasz umysł składa się z doskonałego oprogramowania, to dlaczego tak często w naszym życiu zdarza nam się błądzić?

Bo podświadomość nie jest obiektywna. Każde wydarzenie, które ma miejsce w naszym życiu jest poddawane analizie w oparciu o nasze dotychczasowe wspomnienia i zapisy. Podświadomość można porównać do biblioteki, która składa się z przekonań i zasad wziętych z życia, z tego, co nam się przydarza, z tego, co słyszymy, obserwujemy i z tego, co staje się naszym udziałem.

Jeśli wychowujesz się w rodzinie, w której brakuje bezwarunkowej miłości, troski i życzliwości, to Twoja podświadomość nie będzie wiedziała o ich istnieniu. W zamian za to – być może – nauczy Cię posługiwania się zestawem różnych agresywnych narzędzi. Będzie podsuwała Ci to, czego sama została nauczona i kierowała się wnioskami, które wysnuła na podstawie dostępnych jej danych. 

Dlatego jedni postrzegają świat jako piękny, a drudzy narzekają i mówią, że wszystko jest do kitu. Oprogramowanie jest bezbłędne, ale wprowadzone do niego dane mogły ulec zafałszowaniu.

.

Kody podświadomości. Błędne zapisy

.

Twoja dusza potrzebuje poczucia bezpieczeństwa, życzliwości oraz bezwarunkowej miłości. Ona nie chce żyć w strachu. Twoja podświadomość wszelkimi sposobami będzie się starała zapewnić Ci spokój. Za pomocą algorytmów, jakie zna. Każdy z nas ma w sobie całą masę różnych zapisów.

Jeżeli jedyny moment, w którym czujesz się kochana i akceptowana zdarza się podczas choroby, to być może będziesz często dostawała gorączki (Zapis: Dobrze jest być chorą, bo wtedy czuję, że jestem kochana). 

Jeżeli jedyny moment, w którym czujesz się akceptowana, to chwila, w której przynosisz dobre stopnie do domu, to w dorosłym życiu ten komunikat będzie występował dalej (Zapis: Moje życie ma sens tylko wtedy, gdy mam pracę i jestem w niej najlepszy. A co jeśli się okaże, że nie jestem najlepsza? Muszę udowodnić to za wszelką cenę). 

Pawlikowska przedstawia to za pomocą poniższego kodu działania. 

.

Dobre oceny -> Akceptacja ze strony rodziców -> Poczucie bezpieczeństwa

Wyniki w pracy -> Akceptacja ze strony szefa -> Poczucie bezpieczeństwa

.

To samo dzieje się w przypadku dzieci, których ojcowie pili i używali wobec nich i ich mam przemocy. Jeżeli po biciu, dziecko zostało przytulane przez mamę, to jaki powstał zapis w jego podświadomości? 

.

Złe zachowanie -> Gniew ->  Przemoc fizyczna i ból -> Ukojenie w ramionach matki ->  Poczucie bezpieczeństwa -> Ulga i spokój

.

Dorosłe dziecko znajduje żonę. Mówi, że nigdy nie będzie chciało być takie jak ojciec. Najczęściej żona również jest zagubiona, pełna sprzeczności, lęku oraz strachu. Mąż wychodzi z kolegami na piwo i wraca pijany. Coraz częściej. Podświadomie chce rozgniewać swoją żonę. Zaczyna ją bić, bo schemat wyryty w jego podświadomości brzmi: PRZEMOC = MIŁOŚĆ.

Jeśli masz w sobie fałszywie wyciągnięte wnioski, to w swoim życiu bez przerwy będziesz się potykała. Nie będziesz siebie lubiła, będziesz traciła pieniądze i czuła się nieważna, niekochana, nieszczęśliwa.

Jeszcze jeden przykład z książki Beaty Pawlikowskiej.

.

Stoisz przed drzwiami pokoju, w którym słyszysz głosy znajomych osób. Otwierasz drzwi, wchodzisz do środka. Na twój widok wszyscy nagle przestają rozmawiać. Co wtedy myślisz? Jaka jest twoja pierwsza instynktowna myśl? Czy czujesz się porażony przypuszczeniem, że oni rozmawiali o tobie i mówili o tobie nieprzychylne rzeczy, bo w gruncie rzeczy cię nie lubią i uważają cię za głupca?

A może myślisz, że mają jakąś wspólną tajemnicę, do której nie chcą cię dopuścić, bo uważają cię za gorszego? A może myślisz, że przestali rozmawiać po to, żeby móc odpowiedzieć na twoje pytanie, czyli okazali w ten sposób szacunek dla twojej osoby?

Zobacz. Zdarzenie jest całkiem neutralne. Grupa osób rozmawia. Nagle przestaje rozmawiać. Może wyczerpali temat. Może umówili się, że wspólnie pomilczą. Może nie rozmawiali o niczym ważnym i po prostu nastąpiła absolutnie neutralna cisza.

Otwierasz drzwi. Słyszysz ciszę.

.

Jeśli Twoją podświadomością rządzi strach to on sparaliżuje Twoje myślenie. Być może pojawia się w Tobie przerażająca myśl, że ludzie w pokoju na pewno Cię obgadywali, naśmiewali się z Ciebie i być może wyrażali się o Tobie lekceważąco. Jednak… Nie masz żadnego dowodu, że tak było. Żadnego! To Twoja podświadomość dopisała sobie do tego takie znaczenie. Wywołała w Tobie silne emocje, niepokój, lęk. Być może poczułaś to również w ciele.

Gdybyś świadomie się nad tym zastanowiła, to nawet jeśli osoby w pokoju rozmawiałyby na Twój temat i nawet gdyby wyrażały się o Tobie z pogardą, to CO Z TEGO?

NIC! Ta rozmowa tak naprawdę niczego nie zmienia i nie ma realnego wpływu na Ciebie. Jednak jeśli podświadomością rządzi strach przed światem, to z nieistniejącego realnie bytu, jakim jest słowo, może uczynić wielką kulę z rewolweru, która rani Twoje emocje.

.

Wymiana danych z podświadomości

.

Nie chcę przez to napisać, że to czujesz jest nieważne, złe, czy niewłaściwie. I wywoływać w Tobie presji. Będę to powtarzać i pisać do upadłego: Wszystko co czujesz jest ważne! Ale tym wpisem chcę Ci uświadomić jak działa podświadomość. I przekazać pozytywną informację: Podświadomość da się przeprogramować.

Trzeba tylko wymienić dane. Być może zastanawiasz się jak się do tego zabrać… Ja myślę, że to temat na osobny wpis. Dzisiaj chciałabym Ci powiedzieć , że wymiana danych oraz osiągnięcie spokoju i szczęścia jest możliwe. Od kiedy jestem w terapii wprowadzam do mojego systemu nowe zapisy i już cieszę się pozytywnymi zmianami. Zdaję sobie sprawę, że to może trochę brzmieć jak reklama, ale nie ma lepszej inwestycji od życia zgodnego z PRAWDĄ. Prawdą o samym sobie.

To nie znaczy, że terapia jest jedyną drogą, bo to moje doświadczenie, ale… Można w pierwszej kolejności sięgnąć po literaturę, czy posłuchać filmów na YT albo podcastów na IG. Ja miałam w sobie dużo uczciwości i wraz z powrotem do mojego wewnętrznego domu pojawiało i pojawia się jej coraz więcej. Miałam odwagę, by powiedzieć, że czasem robiłam coś, czego nie chciałam robić. Nieświadomie. Jakby mieszkały we mnie dwie osoby. Zachowywałam się w pewnych sytuacjach w sposób, który dla mnie samej był mało logiczny, a czasem nawet nie do przyjęcia.

Odbiciem Twojej podświadomości jest Twoje życie, to jak się czujesz i zachowujesz Kiedyś lubiłam udawać szczęście, teraz już nie muszę tego robić. Stoję w prawdzie z samą sobą. 

Nie musisz wymieniać całego swojego życia. Wystarczy, że weźmiesz za nie odpowiedzialność i zostaniesz świadomym kierownikiem Życia. To nie jest proste, bo podświadomość jest uparta i jest przekonana o tym, że wie wszystko najlepiej. Dlatego potrzeba pierwszego kroku, czyli świadomej zmiany od zewnątrz oraz okazanie swojej podświadomości wytrwałości, bystrości i cierpliwości.

Każda zmiana w bazie danych, która pojawia się od zewnątrz, czyli z naszego racjonalnego umysłu może być uznana przez nas jako potencjalnie zagrożenie i może być przez to odrzucana. 

Pawlikowska mówi: “Jeśli napiszę Ci, że możesz być szczęśliwy jeśli uda Ci się zmienić swój sposób myślenia, w pierwszym odruchu najprawdopodobniej pomyślisz, że to bzdura, że to nie dla ciebie, że być może to działa w moim przypadku, ale na pewno nie pomoże tobie. I dodasz do tego kilka racjonalnych argumentów w rodzaju: – Co, chcesz powiedzieć, że jeśli zmienię swój sposób myślenia, to moja praca stanie się bardziej ciekawa? A moja chora matka wyzdrowieje? A moja zrzędząca teściowa wreszcie się zamknie? Wyobraź sobie, że tak. I nie dlatego, że wydarzy się jakiś cud, który ofiaruje ci nową pracę i nową żonę wraz z nową teściową, ale dlatego, że kiedy zmieni się twój sposób myślenia, inaczej będziesz patrzył na wszystko, co cię otacza. Inaczej będziesz też patrzył na samego siebie, a twoja podświadomość będzie stosowała inne kody, które będą ci podpowiadały inne rozwiązania niż dotychczas.”

Dajcie znać, czy jesteście zainteresowani sposobami wpływania na podświadomość, zastępowaniem błędnych danych nowymi i odpowiedzią na pytanie, czy to naprawdę takie trudne. Niektóre metody już stosuję, a inne ciągle są uznawane przez moją podświadomość za dziwne, ale wiem że z czasem się z nimi oswoję. Mimo to, z chęcią podzielę się z Wami swoją wiedzą. I moim doświadczeniem.

Jeśli podobał Ci się wpis, zostaw tutaj albo w social mediach jakiś ślad. Dziękuję, że jesteś!

.

Źródła

  1. J. Murphy, Potęga podświadomości, Warszawa 2013.
  2. B. Pawlikowska, Księga kodów podświadomości, 2013.
  3. B. Pawlikowska, Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz, 2016.
  4. https://www.styl.pl/uczucia/news-przestan-sie-oszukiwac,nId,2878497
  5. https://www.focus.pl
  6. http://www.kempinsky.pl/
  7. http://grazynaadamska.pl