O teście Gallupa pierwszy raz usłyszałam na jednym z live’ów Zuzy Skrzyńskiej. Zuza jest wysoko wrażliwą mamą, która niedawno założyła swoją działalność, a trochę ponad rok temu wystartowała ze swoim projektem na instagramie #notatkizmacierzyństwa. W tym krótkim czasie stworzyła blisko 40-tysięczną społeczność. Jest moją biznesową inspiracją, dlatego gdy wspomniała o tym, że test pomógł jej, a w zasadzie potwierdził jej talenty i predyspozycje, pomyślałam że jako szukająca swojej ścieżki Pastelova, mogłabym również skorzystać z tego narzędzia.

.

Czym jest test Gallupa?

.

Test Gallupa, zwany inaczej narzędziem CliftonStrengths pozwala określić wrodzone talenty danej osoby. Odkrywa obszary, po których poruszamy się bez większego wysiłku. Na pewno potrafisz wymienić czynności, których wykonywanie przychodzi ci z łatwością. 

Zauważyłaś, że jedni są dobrymi organizatorami, a inni potrafią wymyślać kreatywne rozwiązania? Niektórzy działają od razu, a inni potrzebują czasu i przygotowania, żeby zacząć realizować cel? Każdy z nas posiada wrodzone talenty, które można odkryć dzięki badaniu Clifton StrenghtsFinder.

Instytut Gallupa wymienia 34 talenty, które przedstawiono na poniższej ilustracji.

Źródło: www.cambiar.pl

.

Jak wygląda test Gallupa?

Test Gallupa składa się ze 177 pytań. Czas odpowiedzi na jedno wynosi 20 sekund. Nie ma możliwości cofnięcia się do poprzedniego pytania oraz zmiany odpowiedzi. W teście należy zaznaczyć odpowiedź, która jest nam najbliższa. Jej wybór ma być intuicyjny. Może się zdarzyć, że żadna para stwierdzeń nie będzie nam odpowiadała – wówczas należy wybrać pole “Neutralne”. Jeśli obie odpowiedzi będą nam bliskie, to wtedy zaznaczamy te stwierdzenie lub czynność, której wykonywanie jest dla nas bardziej naturalne.

Przykładowe pytanie

przykładowe pytane testu gallupa

Uwaga! Podczas zaznaczania odpowiedzi bądźmy szczerzy sami przed sobą. Test robimy raz w życiu, dlatego zaznaczajmy prawdziwe odpowiedzi. Ten test ma określić, jakimi talentami dysponujemy, a nie jakie chcielibyśmy mieć.

.

Rodzaje testów Gallupa. Mój wybór

Od początku wiedziałam, że będę chciała wykonać test oraz otrzymać raport w języku polskim. Zdecydowałam się na wykupienie testu u Natalii Kwiatkowskiej. Test w języku polskim można wykonać również na oficjalnej stronie Gallupa.

Istnieje możliwość wykonania testu Gallupa, który wskaże 5 Twoich dominujących talentów. Jego nazwa brzmi TEST GALLUPA TOP5. Drugą opcją jest skorzystanie z TESTU GALLUPA opisującego 34 talenty

Wybrałam opcję drugą. Zależało mi na tym, by poznać swoje TOP10 talentów. Różnica między piątym a szóstym talentem może być niewielka, więc szkoda byłoby nie poznać szóstego, siódmego i dziesiątego.

.

Zrobiłam test Gallupa i co dalej?

Znasz już swoje talenty, które są naturalnie powtarzającymi się wzorcami myślenia, odczuwania, czy zachowania, które mogą być produktywnie wykorzystane [1]. Teraz czas na pracę z nimi i przekształcenie ich w swoje mocne strony.

Mocna strona to zdolność do ciągłego działania bliska perfekcji w określonym obszarze. [1]

Polecam zajrzeć na YT oraz filmy Dominika Juszczyka, który szczegółowo analizuje większość talentów. Do każdego odcinka zaprasza gościa, który posiada omawiany talent w swoim TOP 5.

Można również sięgnąć po ebooka Natalii Kwiatkowskiej – Certyfikowanego Trenera Mocnych Stron Instytutu Gallupa – Jestem Utalentowana. Indywidualny plan rozwoju Twoich talentów

.

Co zaskoczyło mnie w wynikach Gallupa?

Moje TOP10 prezentuje się w następujący sposób:

  1. Naprawiane (Restorative)
  2. Empatia (Empathy)
  3. Bliskość (Relator)
  4. Rozwijanie innych (Developer)
  5. Indywidualizacja (Individualization)
  6. Odkrywczość (Ideation)
  7. Współzależność (Connectedness) 
  8. Odpowiedzialność (Responsibility)
  9. Poważanie (Significance)
  10. Elastyczność (Adaptability)

Na pewno zadziwił mnie mój pierwszy talent Restorative (Naprawianie). Była to mocno nieuświadomiona przeze mnie zdolność, którą raczej postrzegałam jako wadę, a siebie jako osobę widzącą przysłowiową dziurę w całym. Nie zdawałam sobie sprawy z drzemiącego w niej potencjału. Gdy przeczytałam opis talentu Naprawianie, uświadomiłam sobie, że uwielbiam rozwiązywać problemy. Problemy są dla mnie wyzwaniem. W prostych czynnościach szukam możliwości przeanalizowania sytuacji, zidentyfikowania niedociągnięcia i wprowadzenia niezbędnych korekt. Uważam, że błędami warto się zająć.

Cztery z moich TOP5 talentów zaliczają się do grupy Budowania relacji. I rzeczywiście, od kiedy nawiązałam więź z samą sobą to zaczęłam dostrzegać te talenty jeszcze wyraźniej. Moje indywidualne podejście do każdej osoby pomaga mi dbać zarówno o grupę przyjaciół/znajomych, jak i o poszczególne osoby do niej należące.

.

Czy było warto wykonać test Gallupa i kiedy warto go zrobić?

Jestem bardzo zadowolona z wykonania testu. Z istnienia wielu talentów nie zdawałam sobie sprawy. Test Gallupa utwierdził mnie w przekonaniu, że Pastelova jest projektem, który ma szansę powodzenia. Moje talenty będa sprzyjać jego powodzeniu. Jako zodiakalny Byk powinnam tylko częściej wychodzić ze swojej strefy komfortu, działać prężniej i wierzyć w to, że uda się poszerzać społeczność pięknych i świadomych kobiet.

Test Gallupa jest inwestycją długoterminową. Nie ma daty ważności. Gdy stajemy się świadomi swoich talentów możemy nad nimi pracować i przekształcać je w mocne strony. Wykorzystywanie talentów sprawia, że czujemy się bardziej zdecydowani i skoncentrowani na naszych działaniach oraz otwarci na nowe wyzwania. Świadomość talentów, które posiadamy pomaga nam nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Ułatwia i usprawnia życie.

Czy czujesz, że praca którą wykonujesz Cię denerwuje albo odczuwasz wypalenie zawodowe?
Czy brakuje Ci wiary we własne możliwości i jesteś przekonana o swojej beznadziejności?
Czy właśnie skończyłaś studia i zastanawiasz się co dalej?
Czy chciałabyś ruszyć z własnym biznesem i zastanawiasz się, czy sobie poradzisz?
Czy jesteś młodą mamą i chciałabyś zacząć działać?

Jeśli na jedno z powyższych pytań odpowiedziałaś twierdząco, to warto sięgnąć po narzędzie, jakim jest test CliftonStrengths.

.

.

Żródła:

[1] https://www.nataliakwiatkowska.pl/